This site uses technical cookies and profiling cookies from other sites to send you advertising in line with your preferences. By accessing any item below this banner or by clicking on "OK" to close this banner, you consent to the use of cookies. If you want to know more or withhold consent for the use of some or all cookies, click on "Cookie Policy".Cookie Policy

Main menù

Main page

Programme

Programme

>> In light of the ongoing health emergency,  the program may be subject to change, please follow all updates on the web and social channels Venezia Unica / City of Venice

+++ Covid-19 Emergency read how to attend the event +++

<<<<

 

FRIDAY 28th AUGUST

Disnar per la Storica 

Info about the 2020 edition www.disnar.it

 

 

THURSDAY 3rd SEPTEMBER

6.00 pm, Campo della Salute - Blessing of the gondolini

Presentation of the crews, blessing of the belts and of the boats. The ceremony is preceded by a  water parade in Grand Canal: 5.00 pm gathering at Erbaria di Rialto, 5.30 pm departure of the parade from Rialto to the Salute church.

 

SUNDAY 6th SEPTEMBER

 

From 4.00 pm

HISTORICAL AND SPORT WATER PAGEANT: parade along the Grand Canal by historical crafts with costumed crews, boats and gondolas of the Venetian rowing associations (Voga alla Veneta). Course: St. Mark’s Bay, Grand Canal, Rialto and return along the Grand Canal until Ca’ Foscari

 

4.30 pm

Maciarele and Schie regatta: two oared regatta on mascarete dedicated to children.

Categories:

- Maciarele senior (under 14 years). Course: from Punta della Dogana to Ca’ Foscari 

- Schie (under 10 years). Course: from Rialto to Ca’ Foscari

- Maciarele Junior (under 12 years). Course: from San Stae to Ca’ Foscari

 

 

4.50 pm

YOUNG ROWERS’ TWIN-OARED PUPPARINI REGATTA

Course: St. Mark’s Bay, Grand Canal, around the paleto in front of Ca’ Farsetti, to finish at Ca’ Foscari.

 

Rowers:
 

1  Bianco - Zennaro Filippo - Cordella Sebastiano

2  Canarin - Conte Alvise - Folin Elia

3  Viola - Chiozzotto Tommaso - Bravin Alessandro

4  Celeste - Bortolan Alberto - Rinaldin Samuele

5  Rosso - Rigo Luca - Sabadin Giorgio

6  Verde - Vianello Filippo - Carlon Ammendola Pier Filippo

7  Arancio - Scarpa Nicolo' - Lombardo Sebastiano

8  Rosa - Rumonato Rocco - Venchierutti Luca

9  Marron - Rosan Tommaso - Bergo Alessandro

Riserva - Movileanu Dmitri - Nordio Edward Patrick

 

5.10 pm

SIX-OARED CAORLINE REGATTA

Course: St. Mark’s Bay, Grand Canal, Rialto (around the paleto in front of San Marcuola), and back down the Grand Canal to finish at Ca’ Foscari.

 

1 Bianco

Gallo Livio - Rizzo Gabriele - Salviato Riccardo - Proto Giacomo - Palasgo Enrico - Lombardo Wladimiro

 

2 Canarin

Marangon Giacomo - Quintavalle Luca - Bregantin Gaetano - Dona' Fabio - Lazzarini Gabriele - Mao Leone

 

3 Viola

Secco Alessandro - Gaburro Ivan - Allegretto Damiano - Bognolo Giuseppe - Gaburro Alessandro - Zane Fabio

 

4 Celeste

Massaro Marino - Massari Nicola - Vianello Davide - Carretin Claudio - Lazzari Marco - Girotto Marco

 

5 Rosso

Zennaro Michele - Boscolo Fabio - Doci Arben - Franzato Marco - Ghezzo Michele - De Pol Alessandro

 

6 Verde

Zennaro Eugenio - Follador Emanuele - Bigarello Massimiliano - Uscotti Renzo - Prearo Francesco - Zangrossi Renato

 

7 Arancio

Vianello Cristiano - Meneghini Pietro - Trabuio Nicolo' - Selle Vittorio - Costantini Simone - Busetto Federico

 

8 Rosa

Zane Matteo - Ceciliati Mauro - Moretti Tommaso - D'este Alvise - Caenazzo Riccardo - Vedova Filippo -

 

 

9 Marron

Lazzarini Marco - Berton Alberto - Lazzarini Francesco - Ballarin Luca - Modenese Emanuele - Vianello Anthony

 

__After the passage of caorline (match for third place) and after the passage of gondolini (final)

International Universities Boat Challenge

Challenge on eight-oared galeoni boats by the crew of Ca' Foscari and Iuav Universities of Venice versus other Univertities teams 

Course: From Rialto to Ca’ Foscari

 

5.40 pm

WOMEN’S TWIN-OARED MASCARETE REGATTA

Course: St. Mark’s Bay, Grand Canal, Rialto (around the paleto in front of San Marcuola), and back down the Grand Canal to finish at Ca’ Foscari.

 

Rowers:
 

1  Bianco - Tagliapietra Magda - Nordio Elisabetta

2  Canarin - Scarpa Rossana - Scarpa Debora

3  Viola - Davanzo Luigina - Zanella Vally

4  Celeste - Costantini Francesca - Zane Nicolecvàù

5  Rosso - Conte Camilla - Catanzaro Romina

6  Verde -  Busetto Sara - Bevilacqua Alessia

7  Arancio - Ardit Romina - Mao Anna

8  Rosa - Cimarosto Nausicaa - Vianello Maria Cristina

9  Marron - Almansi Elena - Nardo Rossana

Riserva - Nazzari Claudia - Ghigi Viola

 

6.10 pm

TWIN-OARED GONDOLINI REGATTA

Course: St. Mark’s Bay, Grand Canal, Rialto (around the paleto in front of San Marcuola), and back down the Grand Canal to finish at Ca’ Foscari.

 

Rowers:
 

1  Bianco - Pagan Giuliano - Rossi Maurizio

2  Canarin - Bertoldini Andrea - Colombi Mattia

3  Viola - Redolfi Tezzat Vito - Vecchiato Simone

4  Celeste - Ortica Andrea - Colombi Jacopo

5  Rosso - Zaniol Matteo - Lombardo Luigino

6  Verde - Angelin Roberto - Barzaghi Fabio

7  Arancio - Busetto Roberto - Busetto Renato

8  Rosa - Della Toffola Sebastiano - Barina Silvestri Tobia
9  Marron - Vignotto Rudi - Vignotto Mattia

Riserva - Redolfi Tezzat Ivo - Prevedello Davide



Venezia Unica La Regata Storica è partner della campagna #EnjoyRespectVenezia
Progetto Promovenezia S.c.p.a. con il contributo della legge Regionale 33/2002
Logo Veneto Tra la terra e il cielo